Інститут Президента України в системі державної влади України
17 січня 2014 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відповідно до плану заходів з підготовки та відзначення 80-річчя від дня народження Л.М.Кравчука відбулася наукова конференція «Інститут Президента України в системі державної влади України», участь у якій прийняли і викладачі кафедри політичних наук НПУ ім. М.П.Драгоманова.
Пленарне засідання конференції розпочалося вітальним словом ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Губерського Леоніда Васильовича та Міністра освіти і науки України Табачника Дмитра Володимировича. Вони високо оцінили заслуги Першого Президента України, наголосивши, що саме Леонід Макарович поклав початок формуванню тій системі державної влади, що зараз функціонує в Україні.
Конференція продовжилася виступом самого Л. М. Кравчука. Леонід Макарович зазначив, що від початку був прихильником парламентської (чи парламентсько-президентської) форми правління в Україні. Але політичні обставини складалися так, що в момент відсутності вибудуваної вертикалі влади в новій незалежній державі, чітко окреслилась потреба інституту Президента. «Якби такого політичного інституту не було, так би ніхто і не поїхав від України у 1991 році у Біловезьку пущу», − зазначив Перший Президент. А потім додав: «Однак, в теперішніх умовах ми можемо вести абсолютно різні дискусії, який устрій потрібний Україні, адже на даному етапі політичні структури «стали на ноги» (а не тільки починають формуватися, як в 1991 р.). Тому, Україна може собі дозволити будь-яку демократичну форму правління».
На запитання: «Яке головне досягнення України за роки незалежності?», шановний ювіляр відповів: «Вперше в історії українського народу він має державу в теперішніх кордонах, яку визнав світ, яка будує нове життя. Складно, але будує, долаючи внутрішні та зовнішні проблеми. І друге, на мій погляд, − народжуються нові люди. Нове покоління зовсім інше за своєю психологією, філософією, цілями, і це якраз є перспективним досягненням».
Наприкінці виступу Л. М. Кравчук наголосив, що інститут Президента виправдав себе в Україні.
Після пленарного засідання розпочалися секційні засідання конференції за такими напрямками:
1. Інститут Президента в державному управлінні України.
2. Досвід функціонування Інституту Президента в молодих демократіях.
3. Інститут Президента в системі визначення та реалізації стратегічних пріоритетів розвитку трансформаційної економіки України
4. Правові аспекти функціонування Інституту Президента України.
5. Інститут Президента та формування конституційного устрою України.
Кафедру політичних наук на секції 1 представляв професор кафедри, доктор політичних наук Микола Андрійович Дмитренко із доповіддю на тему: «Політичний суверенітет в контексті інтеграційних процесів».
Споріднену кафедру політології та державного управління на секції 2 представляла кандидат політичних наук, старший викладач Семенець-Орлова Інна Андріївна з доповіддю на тему «Особливі тенденції функціонування інституту Президента в пострадянських державах на ранніх етапах демократичного транзиту». (Завантажити текст доповіді тут)